Łódź polskim talent poolem – wzrost zatrudnienia, wyspecjalizowana kadra i nowe inwestycje w 2024 roku

Obraz zawierający tekst, Czcionka, Grafika, projekt graficzny

Opis wygenerowany automatycznieObraz zawierający Czcionka, tekst, biały, design

Opis wygenerowany automatycznie

 

 

 

20.02.2024

Informacja prasowa

Łódź polskim talent poolem – wzrost zatrudnienia, wyspecjalizowana kadra i nowe inwestycje w 2024 roku

Łódź kontynuuje swój dynamiczny rozwój, stając się jednym z najbardziej innowacyjnych ośrodków w Polsce. Z ogólną oceną 7,2/10 w tegorocznej edycji badania Business Environment Assessment Study (BEAS) awansowała w rankingu o 0,6 punktów w porównaniu do poprzedniej edycji z 2021 roku. Miasto z 21 uczelniami wyższymi i ponad 71 tys. studentów, jest jednym z kluczowych ośrodków akademickich w Polsce, oferując dostęp do szerokiego grona wykwalifikowanych absolwentów rocznie.

Kolejna, czwarta już edycja raportu Business Environment Assessment Study (BEAS), którego twórcami są Antal i Cushman & Wakefield, a partnerami Baker McKenzie, PAIH, Pracodawcy RP, Pro Progressio oraz Vastint odsłania plany inwestycyjne szefów firm działających w polskich miastach na lata 2023-2025. Polska już od dłuższego czasu utrzymuje i umacnia pozycję lidera w przyciąganiu inwestycji, także tych zagranicznych.

Poziom planowanych inwestycji

Łódź, z jej bogatym dziedzictwem przemysłowym i kulturowym, przeobraża się w prężny ośrodek inwestycyjny i innowacyjny, przyciągając uwagę krajowych oraz międzynarodowych przedsiębiorców. Dzięki inicjatywom takim jak Specjalna Strefa Ekonomiczna, strategicznej lokalizacji oraz rozwiniętej infrastrukturze transportowej, Łódź przyciąga nowe inwestycje. Miasto zostało wskazane jako miejsce rozważane pod kątem inwestycji na lata 2023-2025 przez 11% respondentów badania. 

Łódź jest dzisiaj znaczącym i dynamicznie rozwijającym się hubem gospodarczym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Centralne położenie nadaje miastu dynamikę rozwoju oraz czyni je atrakcyjnym dla obecnych i potencjalnych inwestorów. Kluczowymi czynnikami dla firm są lokalizacja oraz wykwalifikowana i konkurencyjna kadra, która w Łodzi ma wiele do zaoferowania – biorąc pod uwagę wszystkie szczeble kariery – zarówno menedżerów wysokiego i średniego szczebla jak i studentów oraz absolwentów. Wpływ na to ma wiele działań wspieranych przez miasto mających na celu stworzenie dobrych warunków do życia oraz rozwoju – komentuje Mateusz Sipa, Dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej, Urząd Miasta Łódź.

''

Kto będzie miał największą szansę na pracę w Łodzi w 2024 roku?

Rok 2024 zapowiada się obiecująco dla specjalistów w Łodzi, szczególnie w nowo rozwijających się sektorach takich jak technologia, innowacje i usługi. Znaczący wzrost popytu na pracowników z umiejętnościami specjalistycznymi, takimi jak obsługa klienta, logistyka, analiza danych, IT i sprzedaż, a także zmiany w preferencjach pracowników, na przykład co do pracy zdalnej, kształtują rynek pracy w mieście. Aż 56% pracodawców deklaruje wzrost zatrudnienia o co najmniej 6%, co jest najlepszym współczynnikiem w porównaniu z innymi miastami. Tylko 4% przedsiębiorstw przewiduje zmniejszenie poziomu zatrudnienia w najbliższym czasie, co podkreśla stabilność i rosnące zapotrzebowanie na pracowników w regionie.

''

Potencjał biznesowy Łodzi jest potwierdzony przez liczby - z ponad 100 centrami usług wspólnych (SSC) i nowymi międzynarodowymi inwestorami dołączającymi każdego roku, miasto może pochwalić się imponującym zapleczem specjalistów. Obecnie w sektorze SSC pracuje ponad 36 tys. pracowników, co świadczy o silnej pozycji Łodzi jako centrum wsparcia biznesowego. W 2023 roku nowe miejsca pracy zaczęła zapewniać firma z obszaru BPO, wyróżniająca się centralną lokalizacją i nowoczesną infrastrukturą biura. Obserwowany jest także wzrost zainteresowania pracownikami, zwłaszcza w obszarze obsługi klienta i administracji, z językami obcymi, co wskazuje na dynamiczny rozwój i otwartość na międzynarodową współpracę - komentuje Roman Zabłocki, Business Unit Director Antal, Engineering & Operations.

 

Aktywność deweloperów na łódzkim rynku biurowym

Łódzki rynek biurowy dynamicznie się rozwija, co potwierdzają najnowsze dane - całkowity wolumen powierzchni biurowej w Łodzi przekroczył już 636 tys. mkw., z niemal 17,4 tys. mkw. aktualnie w budowie. Rozwój ten charakteryzuje się dużą podatnością na wprowadzanie na rynek większych pojedynczych projektów, które znacząco wpływają na kształtowanie się danych rynkowych.

Łódź z dużą determinacją walczy o nowych inwestorów, przekonując o swojej unikatowości i potencjalnej puli talentów przy zapewnieniu jednocześnie wysokiej jakości przestrzeni do życia i pracy. Wśród najbardziej oczekiwanych inwestycji znajduję się kolejny etap projektu Fuzja (Echo Investment). Oddanie do użytku planowane jest na drugą połowę 2024 roku. Inwestycja ta dostarczy relatywnie duży zastrzyk nowoczesnej powierzchni biurowej, dodatkowo zwiększając atrakcyjność Łodzi dla biznesu. Jednocześnie może to przełożyć się na dalszy, przynajmniej chwilowy wzrost powierzchni niewynajętej – podkreśla Zuzanna Krech, Regional Director, Cushman & Wakefield.

 

Studentów ciągnie do Łodzi

Łódź oferuje wysoką jakość życia, z przystępnymi cenami mieszkań (średnia cena za metr kwadratowy na rynku pierwotnym wynosi 8 810 PLN) i bogatą ofertą kulturalną. Miasto, z ponad 30 miejskimi parkami oraz największym miejskim lasem w Polsce - Lasem Łagiewnickim, jest przykładem harmonijnego połączenia przestrzeni miejskiej z naturą. Ponadto, Łódź wyróżnia się na tle innych miast atrakcyjnymi cenami najmu dla studentów, gdzie średnia cena wynajmu jednego pokoju wynosi 950 PLN, co czyni ją atrakcyjnym miejscem dla młodych ludzi rozpoczynających swoją karierę zawodową.

Dziś rozwój biznesu w dużej mierze uzależniony jest od dostępu do talentów. Łódź jest jednym z ważniejszych ośrodków akademickich w Polsce. W mieście zlokalizowanych jest łącznie 21 szkół wyższych, 7 publicznych i 14 niepublicznych oraz 30 instytucji badawczo-rozwojowych. Rocznie na łódzkich uczelniach studiuje prawie 72 tys. studentów, w tym blisko 5 tys. studentów zagranicznych, a dyplom uzyskuje około 17 tys. absolwentów. Dodatkowo, rozwinięte zaplecze kulturalno-rozrywkowe, w tym Atlas Arena z ofertą koncertów, otwarte niedawno Orientarium, wpływają na jakość życia w mieście – komentuje Krzysztof Witkowski, Prezes Zarządu Virako, Inwestor Monopolis.

 

O BEAS
Badanie „Business Environment Assessment Study” zostało zrealizowane metodą CAWI wśród 1 290 decydentów firm w Polsce w dniach 31.07-25.08.2023 r. Raporty opracowane w ramach tej i poprzedniej edycji projektu są dostępne na nowym, interaktywnym portalu umożliwiającym porównanie kluczowych wskaźników dla miast oraz pobranie wybranych zestawień  www.investmentpotential.pl

_____________
O ANTAL
Antal jest wiodącą firmą w regionie CEE, zajmująca się dostarczaniem rozwiązań w zakresie rekrutacji stałych, consultingu HR oraz outsourcingu. U podstaw naszego sukcesu leży wysoka jakość oferowanych usług oraz ludzie, których kapitałem jest wiedza zgromadzona przez 26 lat działalności firmy. Tworzymy metody i narzędzia, które przewyższają oczekiwania klientów i standardy rynkowe, będąc jednocześnie liderem zrównoważonej transformacji w branży. Zakres naszego wsparcia jest bardzo szeroki – od realizacji kompleksowych procesów rekrutacji stałej, poprzez outsourcing usług, w tym RPO i contracting, aż po działania Employer Branding, HR Consulting, a także świadczenie kompleksowej usługi badań i analizy rynku.   

www.antal.pl 

 

O CUSHMAN & WAKEFIELD
Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą świadczącą usługi na rzecz właścicieli i najemców nieruchomości komercyjnych. Zatrudnia ok. 52 tys. pracowników w ok. 400 biurach i 60 krajach na całym świecie. W 2022 roku jej przychody wyniosły 10,1 mld USD. Do najważniejszych usług świadczonych przez firmę należą m.in. zarządzanie nieruchomościami, obiektami i projektami, pośrednictwo w wynajmie powierzchni, obsługa transakcji na rynkach kapitałowych oraz wyceny. Za swoją kulturę i działania na rzecz różnorodności, równego traktowania i inkluzywności, a także ESG oraz inne inicjatywy, Cushman & Wakefield otrzymuje wiele wyróżnień i nagród w konkursach branżowych czy biznesowych. Dodatkowe informacje na stronie: www.cushmanwakefield.com 

_______________
Martyna Petrus, PR Specialist Antal
mail: martyna.petrus@antal.pl
tel. 664 926 909